BİLGİ İŞLEM VE TAŞIMACILIK

BİLGİ İŞLEM VE TAŞIMACILIK
Reklam
Değerli dostlar bundan üç-dört yıl önce Merkez Birliği’nin Antalya’da gerçekleştirmiş olduğu “Yıllık Bilgilendirme Toplantısı”’nda Kooperatif ve Üst birliklerin teknolojik gelişmelere ayak uydurabilmeleri için bu gelişmelerin dışında kalmamaları, gelişmeleri takip etmeleri ve bilgi işlem departmanlarını kuvvetlendirerek bilgi işleme biraz daha fazla yatırım yapmaları gerektiğini ifade etmiştim.

Konuyla ilgili olarak da taşımacılığın pazarlamasının artık internet ortamında yapılmakta olduğunu; yükü olanın internet ortamına bildirdiğini ve yine internet ortamından gelen teklifleri inceleyerek kime yaptıracağına karar verdiği bilgisini vermiştim.

Son zamanlarda dünyada taşımacılık sistemlerinde yenilik ve değişiklikler yaşanmakta. Buna paralel olarak ülkemizde de gerek yolcu taşımacılığında ve gerekse de yük taşımacılığında yeni uygulamalarla karşılaşmaktayız.

Yakın zamanda dünyayla birlikte ülkemizde de UBER denilen bir yazılımla ihtiyacınıza uygun taşıma araçlarına ulaşıldığını görüyoruz.

Motosikletlerin yine bir yazılım programıyla gerek eşya ve gerekse de insan taşımacılığında internet ortamında iş yaptıkları bilgilerini alıyoruz.

Son olarak da İstanbul belediyesinin uzun süredir üzerinde çalıştığı i taksi  uygulamasına geçtiği ve son olarak da 4000 kayıtlı taksinin i taksi  uygulamasına kaydolarak çalışmaya başladıkları bilgisini almış bulunuyoruz.

İ TAXİ uygulaması aranan, beklenen bir uygulama mı? Tartışılır. Bilinen o ki i taksiye bindiğiniz andan itibaren ses ve görüntü kaydınız bir yerlerden takip ediliyor. Bu özel hayata müdahale değil mi?  Bilgim dışında takip edilmeyi, kaydedilmeyi reddediyorum deme hak ve özgürlüğüm yok mu? Peki taksiciler esnaf odası bu duruma müdahale edilmesi gerektiği konusunda herhangi bir görüşe sahip mi?

                             UBER……UBER…….UBER….

Yaklaşık tüm dünyada uygulanmakta olan UBER sistemi için bazı ülkeler gelen şikayetler üzerine tedbirler almaya başladılar. Ancak gelen şikayetler hizmetin yerine getirilememesindan değil, eski sistemde taşımacılık yapanların  gelişmeler karşısında işlerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalmaları korkusuyla yaptıkları şikayetlerden oluşuyor.

Şu kesin bilgisayar, bilgi işlem belli bir alana girdiğinde artık direnmeye, eski sistemi sürdürmeye imkan kalmıyor. Burada ekonominin değişmez kurallarından biri olan “Yeni eskiyi kovar”  ilkesi devreye giriyor ve yeninin karşısında direnme olanaksız hale geliyor.

Bu yaşanan yenilikler göz önünde bulundurularak çağa uygun olarak faaliyetlerini sürdürmek isteyen kooperatifler ve onların üst birlikleri bilgisayar ve bilgi işleme biraz fazlaca yatırım yapmak, ofislerini yeni sisteme göre donatmak adete uzay üsleri gibi ofisler hazırlayarak, buralarda çalışabilecek elemanlara yönelmek zorundalar. Aksi takdirde gelişmeleri uygulayan piyasanın isteklerine cevap veremeyecekleri gibi bu şekilde çalışan işletmelerle rekabet etme şansları olmayacaktır.

Peki taksiciler esnaf odaları yöneticileri, taksiciler hiç düşünüyorlar mı acaba “yıllardır hizmet veren bizler değil de neden UBER tercih ediliyor?”

İstanbul Taksiciler Odasının kamuoyuna yapmış olduğu açıklamaya bakılırsa pek fazla kafa yorulmadığı belli olduğu gibi, çözüm için de hiçbir çalışma yok. Zira kırıp dökmekten, can yakmaktan, kavga etmekten, adam dövmekten bahseden açıklamalar çağı yakalayamamış, ilkel toplum ve ilkel kişilerin sıkça başvurdukları yöntemlerdir.

Sizlere bu güne kadar;

–          Mesafe kısa alamam,

–          Hava yağışlı alamam,

–          Şoför değişim saati o yöne gidemem,

–          Trafik yoğun çalışmıyorum,

–          O yöne trafik var,

–          Bagaj alamam,

–          Yaşlısın, kilolusun inip binerken zaman kaybettiriyorsun alamam,

Şikayetleri gelmedi mi?

–          3 Kilometrelik yola 8 km giderek ulaştıran şoförler olduğunu duymadınız mı?

–          Leş gibi gaz kokan, sigara kokan arabaların bilgisi gelmedi mi?

–          Arabaya biner binmez sigara yakan şoförlerin varlığından haberdar mısınız?

–          Kendi dinlediği kanalı haber veya müzik size zorla ve yüksek sesle dinletildiğini biliyor musunuz?

–          Müşteriye hakaret eden, dövmekten beter eden şoförlerin varlığından haberdar mısınız?

Gerçek bir beyefendi olarak hizmet veren şoför arkadaşlarımı tenzih ederim.  Ama maalesef bu durumları hala yaşamaktayız.

UBER kabul edelim ki çok uluslu bir şirket ve bir çok ülkede de yaygın olarak kullanılıyor.  Ancak bilimsel olarak, hukuk kuralları çerçevesinde yasal olarak mücadele verildiğinde bazı ülkelerde ya yasaklandı ve ya çalışmasına sınırlama getirildi. Demek ki yasal yollardan, kırmadan, dökmeden hak arayışına gidilmesi gerekiyor. Şunu da hemen belirtmeliyim ki UBER şoförlerini sıkıştırmanız, dövmenizin haberleri yayıldıkça UBER’in tanınırlığı, bilinirliği daha da arttığı gibi kullanıcı sayısı da gittikçe çoğalıyor. Hizmetten yararlananlar da hak ettiğimiz hizmeti alabiliyoruz düşüncesi de yaygınlaşıyor.

Şunu da unutmayalım ki; UBER tüm dünyada bisikletten, motosiklete, helikopterden, uçağa ve hatta gemi tedariki konusunda da hizmet vermektedir. Yakın gelecekte kamyonla yük taşımacılığı konusunda hizmet vermeyeceğini düşünemezsiniz.

İzmir taksiciler esnaf odası başkanı sayın Cemil ANIK’ın söylediklerine tüm taksicilerin kulak vermesi gerekir. Değerli başkan “bizim hatamız yok mu? Biraz da biz kendimize çeki düzen vermeliyiz”  diyerek iğneyi kendisine batırmaktan çekinmiyor.

Bir zamanlar ünlü tiyatro sanatçısı Ferhan ŞENSOY’un yazıp yönettiği “aslan bakkal süper markete karşı” oyununu hatırlattı bu durum bana. Son sahnede bakkal kadının bir söylemi vardı “Biz bakkallar odasının bu rekabeti önlemek için mücadele ettiğini sanıyorduk, oysa ki yöneticilerin hepsi süpermarketlerini çoktaaan açmışlar, kim düşünür bizi” diye.

Bu durum bana biraz da UBER’den yakınanlar çoktan uber’de yerlerini aldı mı acaba diye düşündürüyor.

 

TİCARİ PLAKALARIN ELDEN ÇIKARILMASININ VERGİLENDİRİLMESİNDE  YENİ DÖNEM

 

7104 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlar ile 178 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 06/04/2018 tarihli ve 30383 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre;

7104 Sayılı Kanun’un 15 inci maddesiyle, Gelir Vergisi Kanunu’nun “Değer Artış Kazançları” başlıklı mükerrer 80 inci maddesinde yapılan değişiklikle, Taksi, dolmuş, minibüs ve umum servis araçlarına ait ticari plakaların elden çıkarılmasından doğan kazançların tamamı, plakaların elde tutulma süresi gibi şartlar aranmaksızın gelir vergisinden istisna tutulmuştur.

Ayrıca bu Kanun’un 18 inci maddesiyle, Gelir Vergisi Kanunu’na eklenen geçici 88 inci madde ile; taksi, dolmuş, minibüs ve umum servislere ait ticari plakaların, yukarıdaki düzenlemenin yürürlük tarihinden önce elden çıkarılmasından doğan değer artışı kazançlarına ilişkin olarak herhangi bir tarhiyat yapılmaması, daha önce yapılmış olan tarhiyatlardan, varsa açılmış davalardan feragat edilmesi kaydıyla vazgeçilmesi, tahakkuk eden tutarların terkin edilmesi, tahsil edilen tutarların red ve iade edilmemesi düzenlenmiştir.

Öte yandan, bu Kanun’un 21 inci maddesiyle, Harçlar Kanunu’na bağlı (2) sayılı tarifede yapılan düzenlemeye göre; taksi, dolmuş, minibüs ve umum servis araçlarına ait ticari plakaların devrine ilişkin kağıtlarla ilgili işlemlerden, alım satım bedeli üzerinden binde 30 oranında noter harcı alınacaktır.

Bu kanun  yürürlük tarihi  06.04.2018

 

 

Canip ASLAN

MALİ MÜŞAVİR

aslancanip@gmail.com

 

 

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ