GENEL ESNAF TOPLANTISI ANTALYA’DA YAPILDI

GENEL ESNAF TOPLANTISI ANTALYA’DA YAPILDI
Reklam

Tüm Motorlu Taşıyıcılar Kooperatif Merkez Birliğinin Düzenlendiği 16.Genel Esnaf Toplantısı Antalya’nın Kemer İlçesinde Yapıldı.

Üç Gün Süren Toplantıda Yoğun Bir Katılım Sağlandı…

Saygı duruşu ve milli marşı okunmasıyla başlayan toplantıda Program hakkında bilgi veren Tüm Motorlu Taşıyıcılar Kooperatif Merkez Birliğinin Başkan Vekili İhsan TEMEL;

Konuşmasında aramızda ayrılanları rahmetle anılarak başlayan İhsan Temel; Yeniden bir araya gelmemizi sağlayan Yüce yaradana şükrediyorum. Önemli bir aşamada yapılan bu toplantı büyük önem taşımaktadır.

Türkiye’de, örgütlü bir kooperatifçilik yapısını sürdüren Tüm Motorlu Taşıyıcılar Kooperatif Merkez Birliğinin birliklerinden doğan; birlik ve dayanışmasıyla kendi hayatı için esnafın hayatı için ve Türkiye’nin önemi için, bizim için çok önemli olan Sigorta Kooperatifinin gerçekleşmesi, doğması ve büyümesi için elimizde geleni yapacağız.

 

      Açılış konuşması için kürsüye çıkan Tüm Motorlu Taşıyıcılar Kooperatif Merkez Birliğinin Başkanı Cemil OK;

 

‘’ Değerli Dostlar mesleğimizle ilgili iki bakanlıkla olan ilişkilerimiz nedeniyle hem 4925 sayılı yasa gereği Ulaştırma Bakanlığı ile olan ilişkilerimiz ve eksik aksaklarımızla, ilgili hem de 1163 sayılı Kooperatif yasasından doğan Gümrük ve Ticaret Bakanlığının çok değerli yetkileri huzurunda mesleğimizle ilgili bir takım sorun ve problemlerle ilgili konuştuk. Bu sorun ve problemlerimizle ilgili de çözüm önerimizi bakanlığımızın yetkililerine arz ettik.

Biz zaten Tüm Motorlu Taşıyıcılar Kooperatif Merkez Birliği olarak sizin adınıza değişikliğe uğrayan her yasa her yönetmenlik karşısında bütün görüşlerimizi ilgili makama sunuyor, arz ediyoruz. Güçlerimizi bir araya getirerek, küçücük sermayelerimizi bir araya getirerek kooperatifler kurduk.

‘’ Sigorta Kooperatifçiliği biz Merkez Birliği gündemini oluşturdu’’

Tüm Motorlu Taşıyıcılar Kooperatiflerimizi birçok ekonomik girdileri var. Bunlar başta sigorta primleri akaryakıt meselelerimiz lastik konusu yedek parça girdilerimiz, akü yağ gibi bir sürü ağır şartlar ve vergiler yüzünden biz bu girdiler konusunda epey zorluklar çekiyoruz. Bu ekonomik girdileri cebimizde çıkan bu paraları bir başka firmalara akmaması için inanıyorum ki hepiniz kendi lokal bölgelerinizde bunları düşünüp zaman  zaman  gündeme getirmişsinizdir. İşte bizde bu küçümsemeyecek ailelerimize kazandırdığımız paraların bir kısmını karını bir başka firmalara aktarıyoruz elimizde olmadan. İşte bu gelirleri içimizde kalması için Biz Merkez Birliği Olarak hep yıllardan beri düşünerek geldik. Sigorta Kooperatifçiliği biz Merkez Birliği gündemini oluşturdu. Ancak şuana kadar ne yazık ki bir sürü teşebbüsümüz olmasına rağmen gerçekleştiremedik. Bir adım atamadık. Ancak Sigorta Kooperatifçiliği konusunda, bu konunun bilinci içerisinde olan ve Türkiye’nin milli yapılanmasını kendi menfaat ve çıkarlarını üstünde tutan, Türkiye’de biri vardı ki bir sürü emek harcayarak, zaman harcayarak biliyorsunuz Türkiye’de iki tane Sigorta Kooperatifi kuruldu. Sigorta Kooperatifçiliği Türkiye’mizde oluşması ve bu nedenle sigortacılığın birleşmesi esnafımıza kar sağlaması, ülkemize kar sağlaması adına Müsteşar Yardımcısı Ahmet Genç Bey bu konuyu başlatmış.

Bu işe nasıl başladığımızı anlatmak istiyorum. Ülkem Kooperatif, Sigorta Kooperatifi Adı altında Levent Bey, (Dr.Levent Özer)  Haluk Bey( Haluk Balta ) ve onlarla birlikte olan bir takım arkadaşlarımız bir sigorta kooperatifçiliği konusunda Bir araya gelmişler ilk adımlarını atmışlar. Daha sonra bu işi sadece teknik konuda giderilmeyeceğini farkında olmuşlar. Bizimle ilgili bir takım bakanlıkları dolaşırken Merkez Birliğini önermişler. Araştırdılar bize geldiler. Bize gelince tabi biz bu işi istiyorduk.

‘’Gümrük Ticaret Bakanlığına kadar ilgili herkes bu işi istiyorlar.’’

Ama hemen işe atlamadık, biliyorsunuz bizim örgütlü yapımız var. Bizim bütün sermayemiz örgütlü yapımızdır. Ulaştırma Bakanlığından başladık, Gümrük Ticaret Bakanlığına kadar ilgili herkes bu işi istiyorlar. Daha sonra duyduk ki zaten geçmişten beri biz biliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız Türkiye’de Sigorta Yapılanmasını millileşmesi konusunda arzularının olduğunu duyduk. Buda bize güç verdi. Merkez Birliğinin Yönetimiyle beraber Sayın Ahmet Genç Müsteşar Yardımcımıza gittik. Bizi kabul ettiler. Dedik ki biz böyle bir şey gerçekleştirmek istedik. Biz bu işin mutfağından geldik. Şu an en az 35-40 bin esnafı temsilen karşınızdadır. Sizde destek verirseniz biz bu işi gerçekleştiririz dedik. Biz sonra 30 bölge toplantısını yaparak hiçbir toplantıdan karşı çıkan olmadı. Herkes biran olsun biz arkanızdayız dedik. Bir sigorta kooperatifi kurmak birazda sermayeye dayalı bir iştir. Tabii Sayın Ahmet Genç, sayın genel müdürüm, sayın daire başkanlarım hep birlikte bizim önümüzü tıkamaması için ne kadar ellerinde olumlu şeyler varsa kullanmaya çalıştılar. Bize de dediler ki işte 5 Milyon 450 Bin Lira bir sermaye ile biz size bu konuda yardımcı oluruz.

Tekrardan teşekkür ediyorum buraya kadar geldiğiniz için

Bakanlıkla ilgili hiçbir eksiğimiz yok. Müsteşarlıkla ilgili hiçbir eksiğimiz yok. Tek bir eksik kalmış. Kendi aramızdaki ekonomik problemi çözememe eksiğimiz kalmıştır. Ne yazık ki bizim hesaplarımıza göre ilk önce 20 bin kooperatif ortağından, 200tl alarak biz bu sermayeyi araya getiririz diye hesabımızı yapmıştık. Yola öyle çıkmıştık, bu 200tl de bir tane ortak için 15 paket sigara bedelidir. Yani  bizim ortağımız 15 paket sigara bedelini, kendi geleceğini kurmak için kurumuna verecek . ve misli misli o sigara bedelini geri alınacak. Buna rağmen 22 ay toplantı yapmamıza rağmen, henüz bu paranın üçte birini toplamışız. Bunun için çok çalışmamız lazım. Daha büyük emek  harcamamız lazım. Şimdi bize düşen görev tüm üyelerimize tek tek anlatmamız lazım en kısa sürede bu işi haletmemiz lazım. Tekrardan teşekkür ediyorum buraya kadar geldiğiniz için. Bol kazançlı Bol bereketli günler diyorum size.

 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifler Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Alper Bozkurt Genel Esnaf toplantısında şunları dile getirdi;

‘’Esnaf Kredileriyle ilgili; Başbakanımız geçenlerde açıkladı Esnaf ve Sanatkârlarımız bizim Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla kullandırılan kredilerin limitlerin artırıldığını hepimiz biliyoruz artık. 150 binden, 200 binden çıktı. 1. Ve 2. Gruptan yer alanlar 200 bin 3 ve 4’tekiler 150 bin, 5. 125 bin, 6. Ve 7. Gruptakilerde 100 bin kredi dağıtabilecek. Bizim bu Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi ortaklarla ilgili gelişmede; kamyondur, kamyonettir, çekicidir bu gibi araçları almak için kredi limiti de, yatırım kredisi grubuna giriyor. 500 bin liraya çıktı. Ve bu diğer bankadan başka kredi alacağı zaman belli bir miktarını karşılıyordu. Bu kredi 500 bin lirayı tamamı karşılıyordu bu araçların. Bu da bizim için güzel bir gelişme. Bir olumlu gelişme daha Ulaştırma Bakanlığı yetkili ile beraber öz mallarla ilgili yaşandı.

‘’Kooperatif ortaklarından ayrıca özmallar aranmaz.’’

Bursa’da bir kooperatifimiz özmallarla ilgili bir sıkıntı yaşamış şöyle ki; Bursa’da Sgk ihalesine giriyor. İhaleyi kazanıyor, buda taşıma yolcu taşıma, ihaleyi kaybeden firma dava açıyor. Daha doğrusu Kamu İhale Kurumuna başvuruyor. Kamu İhale Kurumu 3/2 Firmayı haklı buluyor. Kooperatifimiz bize geliyor ne yapalım diyor. Sizde dava açın dedik. Gittiler dava açtılar. Kamu İhale Kurumunun bu kararına karşı. Kamu İhale Kurumunun kararanı iptal ettirdiler. Ankara 15. İdare Mahkemesinde. Mahkemenin kararı gerçekten hukuk adına çok güzel bir karar. Orda şu ifadeler yer alıyor diyor ki; kooperatif ortakların orataya koyduklar araçlar zaten özmallardır. Kooperatif ortaklarından ayrıca özmallar aranmaz. Bu Kamu İhale Kurumunun iptali yanlıştır. Ve bu kararı da Kamu İhale Kurumu Danıştay’a Temyize Götürüyor. Oradaki Hâkimler de mahkeme kararını onaylıyor. Ve kararı kesinleştiriyor. Yargı yolunu kapatıyor. Bu bizim için çok önemli bir gelişme. Bu konuyla ilgili yolumuzun çalışmalarımızı yapacağız. Bu karar olumlu gelişme olurken, sabah bir olumsuz durumu burada öğrenmiş bulunmaktayım oda şu; 22 ay oldu biz Sigorta Kurumu kuralı. Ama hala faaliyete geçememişiz. Neden geçemediğimizi sorduğumuzda. Başkanın daha sermaye şartını yerine getiremedik dedi. Yani ne kadar düşüyor ortaklarınıza 200 lira yeterliydi dedi. 200 lira Şoför esnafı için büyük bir para değil. Bir aylık sigara masrafınızın yarısı bile değil. Bu konuda biraz geri kaldık diye düşünüyorum. Lütfen bu konuda biraz daha hızlandıralım. Dünya örneklerine baktığımız zaman Sigorta Kooperatifleri ile ilgili Avrupa’da 3000 tane, Amerika’da 1850 tane, Asya 150, Güney Amerika’da 100 tane, Afrika’da 50 tane. Afrika’da bile 50 tane Sigorta Kooperatifi var. Bizim ülkemizde baktığımız zaman iki tane kurulmuştu, onlar Şuan şirkete döndü. Çünkü tam Sigorta Kooperatif mantığıyla kurulmamıştır. Sigorta Kooperatif mantığıyla işleyecek bizim Merkez Birliğinin kurduğu Kooperatif. Dolası ile bu konuda biraz daha hızla hareket etmemiz gerek. Lütfen bu konuda çabalarımızı biraz daha yoğunlaştıralım. Avrupa’da gene istidam rakamlarına baktığımız zaman bu kooperatifler 460 bin kişiye, Amerika ve Kanada 390 bin kişiye, Asya’da 222 bin kişiye Güney Amerika’da 44 bine, Afrika’da 12 bin kişiye iş olanağı sağlıyor.

Sigorta pazarının dünyadaki 8.3 Trilyon Dolarlık Kooperatiflerin elinde. Toplam prim gelirinin 1.3 Trilyon Dolar olarak gerçekleşmiş 2016 yılında. Gene dünyadaki Sigorta sektörünün %26,8 Sigorta Kooperatiflerindir. Bizim ülkemizde yok. Ülkemizdeki kooperatiflerin gelişmesini de araştırıyoruz. Orada şu gördük her kooperatif türü nerdeyse hemen hemen devletin desteğiyle gelişmiştir. Ama motorlu Taşıcılar Kooperatif hiçbir zaman devlet bir desteği olmamıştır. İnsanlar bir araya gelerek kurulmuş. 1970’e kadar 44 ola şimdi binleri geçmiştir. Buradan nereye gelmek istiyorum, Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi ortakları esnafları kooperatifçiliğin felsefesini anlamış insanlar. O yüzden biraz sigorta Kooperatifliği anlamalarını istiyorum.

Geçmişte kurulan Sigorta Kooperatifleri  hakkında konuşan Müsteşar Yardımcısı Ahmet Genç ;

İki tane şirket örneğini olduğu onları da yönetmek maalesef zor oldu. Mesela bir tanesinin birkaç yıl içerisinde 70 bin ortağı müşterisi olduğu, hani kooperatif sigortası dediğinizde adam trafik sigortasını satın aldığı anda, aynı anda da ortak oluyor, kooperatife ortak oluyor. 70 bin ortağınız var nasıl yöneteceksiniz? Genel kurul sorunu var vs. dolası ile bu model çok sağlıklı bir biçimde çalışmadı. Biz hazine olarak bu iki şirketi de anonim şirkete dönüşün diye onlara yönlendirme yaptık. Her ikisi de belirli bir takvim içerisinde anonim şirkete dönüştüler. Dolayısıyla model nasıl olacak biz sizin kurmak istediğinizin kooperatif sigorta şirketinde modeli tarım kredi kooperatifi modeli yapın dedik. İlk aşamada kooperatif gibi kuruluyor da olsa, sonradan Tüm Motorlu Taşıyıcılar Kooperatif Merkez Birliğinin anonim şirketine dönüşsün ama sizin hâkim listede olsun o sizin Merkez Birliği yüzde yüz sahibi olur. Modelli böyle olur yönetmesi daha kolay olur diye tavsiyede bulunduk. Süreç uzadığı için başlangıçta gene Kooperatif müsaade edelim ama size 1-1,5 yıl süre tanıyalım o süre içersinde anonim şirkete dönüştürün. Siz Anonim şirkete dönüşene kadar da Sorumluluk Sigortalar ruhsatınızı vermeyeceğiz. Diğer ruhsatları vermeyeceğiz. Sorumluluk Sigortaları uzun vadeli iş olduğu için onları da risk daha büyük ve uzun yıllara yayılan riskler var. Ne zaman ki Anonim şirkete dönüşürsünüz ki, o zaman sizin bu ruhsatlarınızı değerlendiririz diye kendilerine ifade ettik.

Üç gün süren Genel Esnaf Toplantısının konuşmaların ardında  soru cevap bölümüne geçildi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ